Úvodní stranaRoute 66 Illinois

První míle po Route 66, to je Illinois

REBEL už je tady, REBEL má svý vady, REBEL tu stál...všem se nám smál" - začínáme u historického označníku konce nebo v našem případě začátku Mother Road - Route 66 na křižovatce ulic Michigan Ave a Adams St. v Chicagu, IL. Vynulujte si čítač mil na svý mašině a vyražte! Průjezd Chicagem je na hovno jako průjezd každým velkým městem. Prostě zácpa a kolony...

Na začátek malé upozornění: „Dejte kurva bacha na amerických silnicích! Proč? Protože je na silnicích spousta oleje a je kurevsky vsáklej do pórovitýho asfaltu. Hlavně na křižovatkách! Jakto? Je to dáno technologií výroby amerických aut i motocyklů, kdy amíci vyrábí motory, převodovky a další součástky s přesností 0,1 mm. Výsledkem je, že z těch herek chčije olej na litry! A kam se asi dostane? Na silnici! Takže opatrně s tou přední brzdou, hlavně při dešti nebo když je naslintáno! To je potom na silnici zasraná olejová emulze...".

Předtím než se vydáte na matku cest „The Mother Road - Route 66" měli byste navštívit Harley-Davidson Museum v Milwaukee ve státě Wisconsin. Co to pro Vás znamená? Počítat s jednodením zdržením nebo lépe výletem za hranice času, kdy se nehledělo na ovladatelnost či spotřebu a hmotnost. Na to za jak dlouho vystřelíte na stovku nebo jestli vibrace cítíte v řídítkách... Přečtěte si článek o mé návštěvě Harley-Davidson Musea obohaceného o spoustu fotek.

Ukrajujeme prvních pár z celkových 289 mil Mother Road - Route 66, které jsou právě v Illinois. První zastávka je v historickém městě Joliet. Úplně tě to vtáhne zpět do časů Easy Rideru a Rock 'n' Rollu. Doby, kdy se nikam nespěchalo a rychlost okolo 60 mil v hodině byla považována za skoro hříšnou. To je moje doba... V Joliet najdete například nádherné Museum Route 66, starou restauraci Rich&Creamy či památník obětem nacistického masakru v Lidicích. Mimochodem jsem ani netušil, že tu něco podobného vůbec je... a je to tady už od 12. července roku 1942!

Mother Road - Route 66 pokračuje přes Wilmington, kde je asi ten největší kýč na Mother Road - Route 66, který zde asi lze spatřit. Co je to? No přece „Gemini Giant - Muffler Man"! Velká socha kosmonauta v křiklavě zeleným oblečku s raketou v prackách... Je umístěn před tradiční starou americkou restaurací „Launching Pad - Drive Inn". Původně to byl a je poutač před hospodou, který měl jediný úkol. Jaký? Na to si snad dokážete odpovědět sami, ne?! Vaří tu fakt dobře. Doporučuji zastavit!

Pokračujeme v cestě přes BraidwoodGardner, kde je památník amerických legionářů či „útulná" věznice, abychom udělali další zastávku ve městě Dwight. Zde je nádherně udržovaná stará benzinka Ambler-Becker Texaco Gas Station. Stojí za důkladnou prohlídku! Když budete hladoví tak je tu kousek stará stylová rodinná restaurace na Mother Road - Route 66. Výborně vaří a jsou fakt ochotní. Na Mother Road - Route 66 ve Dwightu je hodně namalovaných značek na silnici a je nasnadě si je alespoň prohlédnout, když už ne vyfotit. Obdobně jako město samotné.

Další zastávka Odell s jeho starou modro-bílou benzinkou z roku 1932. Zastavíme, abychom opět pokračovali v cestě po Mother Road - Route 66. Pontiac je známý tím, že zde žil mladý Abraham Lincoln a také jsou zde četné fresky. Amíci rádi a často čmárají po zdech a barácích, ale je to fakt moc hezký. Žádný stupidní grafity, ale nástěnné malby. Přesvědčíme se o tom i v jiných městech Ameriky. Doporučuji zastavit, projít se a pokochat uměním.

Přes Lexington se dostaneme až do Bloomingtnu. V Bloomingtu jsem byl nucen řešit technický problém se stojánkem motorky. Ve Dwightu před Ambler-Becker Texaco Station jsem sjel z obrubníku a mašina se dotkla jeho okraje. Tím došlo k tomu, že více než 400 Kg živé váhy dosedlo na pružinu, která drží „policajta" pod převodovkou a vytváří napnelismus. Ta se zdeformovala a přestala plnit svou původní funkci. Stojánek jsem najednou coural po zemi. Musel jsem jej připevnit izolačkou a tím pádem jsem nemohl sesednout z mašiny. Zavolal jsem do EagleRider kde jsem vysvětlil svůj problém. Bylo to docela těžký, jelikož jsem neznal to správný slovíčko pro „kick stand", ale opsal jsem jim to. Informovali tedy dealera Herley-Davidson v Bloomingtu, že tam přijedu, aby mi technici tu pružinku vyměnili. Dorazil jsem asi hodinu po zavírací hodině, k mé smůle byla sobota, ale štěstí, že dodrželi slovo a skutečně počkali. Přijel jsem, vyměnili pružinu a za 5 minut jsem byl v prdeli. Takže díky kluci od Chuck's HarleyBloomingtnu. Smutné na tom je, že pomoc od Zdenka Juráska, zakladatele České asociace Route 66, ani od dalších členů výpravy se mi nedostlao. Bylo to ve stylu „Máš problém? Starej se! Sejdeme se ve Springfieldu, IL v Motelu #6.". Super podpora... dík.

Po vyřešeném problému jsem jel sám a bylo to super. Takové jak jsem si to vždy představoval. Pomalá a loudavá jízda krásnou a zdánlivě nekonečnou krajinou. Zastavil jsem, kde jsem já sám chtěl a na jak dlouho jsem uznal za vhodné. Nikdo mne nehonil a nespěchal na mě. Takže jsem měl spoustu času na památky po Mother Road - Route 66. První zastávka po Bloomingtnu bylo město McLean kde je restaurace, museum a benzinka v jednom jménem Dixie Truckers Home. K mé smůle museum bylo zavřené, takže jsem nebyl uvnitř.

Pokračujeme přes Atlantu kde je hodně podobný kýč jako byl ve Wilmingtonu. Zde pod označením „Hot Dog Man". Jsou zde tradiční a útulné restaurace. Prima místo pro zahřátí. Nebo ochlazení? Nechám na Vás...

Amíci jsou fakt divný... veškerý pití chlastaj s tunama ledu, ať je počasí jaký chce. A když jsem tu byl já tak bylo fakt divný... Chcalo, byl vítr, zima a teploty v průměru lehce nad nulou. Takže si vemte teplý hadry!

Po delší pustině jsem zaznamenal malé městečko jménem Elkharth. Klasické ospalé malé americké městečko s bílýma domečkama, vlajkou s červenobílýma pruhama a hvězdama. Je tu uvolněná atmosféra a klid. Pro místní jsem docela atrakce...

Hurá do Williamsville, který se v podstatě od předchozího městečka v ničem neliší. Zde stojí za zastávku stará benzinka Shell Station. Je to dost veteš, ale původní. Jen majitel by mohl být trochu příjemnější. Trochu jsem očumoval a jel dál.

Už mám zase hlad, takže spěchám do městečka Litchfield kde se nachází tradiční restaurace Ariston Café. Restaurace je provozovaná a vlastněná rodinou Adamových od roku 1926. Skvělá obsluha i jídlo. Pozor na sexy servírky a účet... Za horký čaj a polévku chtěli původně 20 US$. Nedorozumění jsme si vysvětlili a bez problémů přepsali účet na již ucházejících cca 10 US$.

Hare it is!" Znáte to? No jasně jsme ve Stauntonu u Henryho. Henry's Rabbit Ranch je proslulá stará benzinka kde nic není „kašírka" a vše je původní a pochází skutečně ze staré dobré Mother Road - Route 66. Henry je fakt příjemný chlápek a je fascinován králíky, jak živými, tak sádrovými nebo plechovými. Má na pozemku dokonce jakousi repliku či parafrázi na Cadillac Ranch v Texasu. Pouze použil VolksWagen Rabbit namísto Cadillaců... jak jinak, jsme přeci u Henryho na jeho Rabbit Ranch.

Cesta po Mother Road - Route 66 ve státě Illinois končí v polovině mostu Chain of Rocks Bridge na rozhraní Granite City, IL a St. Louis, MO. Na most se budete muset vydat po svých, ale stojí to za to dojít až k hranici mezi IllinoisMissouri, která je asi v polovině mostu. Je potřeba uvést, že od začátku mostu je to asi 1 km chůze... V zimě a dešti si vemte alespoň kuklu na palici. Dost tu fičí od vody a mrzne lebka! Most je zajímavý tím, že je „zlomený" a to z důvodu ideálního spojení v nejužším místě řeky Mississippi. Je to fakt zážitek a je z něj vidět i známý „oblouk" Gateway Arch z roku 1965, který je v centru St Louis, MO. Nicméně to už jsme v Missouri namísto v Illinois.

Tak kopni do vrtule ať jedem dál...

Diskuze

Aktuální počasí illinois

  • Aktuálně

    Sunny Jasno / Slunečno 24°C
  • Zítra

    Sunny Jasno / Slunečno 26°C
  • Pozítří

    Sunny Jasno / Slunečno 29°C

Powered by World Weather Online

Fotogalerie

Celkem fotografií - 181
Hledaný výraz...